OK

Websitet anvender cookies til at huske dine indstillinger og statistik. Ved at klikke videre på websitet accepterer du websitets brug af cookies.
Læs mere om websitets cookies her under databeskyttelse

Cykellygter i Danmark og Tyskland

Danmark 

Hvilken slags lys skal der være og må der være monteret på cykler?

Lygter på en almindelig cykel
En cykel med to hjul skal være udstyret med mindst én forlygte og mindst én baglygte.

Krav til lygter
En cykellygte skal være tydeligt synlig på mindst 300 meters afstand uden at virke blændende. Lygten skal desuden være synlig fra siden. Forlygten skal lyse med et hvidt, blåligt eller gulligt lys. Forlygter med et hvidt eller blåligt lys må blinke med mindst 120 blink pr. minut. Forlygter med et gulligt lys må ikke blinke. 

Baglygten skal lyse rødt. En baglygte må gerne blinke, men det skal ske med mindst 120 blink i minuttet, hvilket er ret hurtigt. 

Montering af lygter
Lygter skal monteres på cyklen og ikke på cyklisten. Lygter i bukselommen og omkring benet må ikke bruges alene, men gerne som supplement til de lygter, der sidder på cyklen.

Grænseoverskridende
Ifl. det tyske politi må lys på cykler, der er godkendt i Danmark, også benyttes i Tyskland.   

Kilder: Dansk Cyklist Forbund – www.dcf.dk – Politiet i Tyskland 

Tyskland

Lysteknisk udstyr på cykler iht. ”Straßenverkehrszulassungsordnung § 67 (§ 67 StVZO), ikke udtømmende.

OBS: En fyldestgørende kendskab af lovens krav iht. cykellygter  kræver en grundig læsning af ovennævnte paragraf.

Cykler skal være udstyret med dynamolygte eller batterilygte.

Cykler skal være udstyret med en forlygte med et hvidt fremadvirkende lys og med mindst en hvid fremadvirkende refleks.

Bagtil gælder samme regler, men med rødt lys.

Enten skal dæk være udstyret med en reflekterende hvid stribe, eller der skal være reflekser ved begge hjul på begge sider.

Pedalerne skal være udstyret med reflekser, der lyser forud og bagud.

Racercykler: Under officielt godkendte cykelløb behøver racercykler ikke at være udstyret med lygter eller lyskilder.

Børnecykler, der bruges til kørsel på fortove eller i legegader i forbindelse med leg, behøver ikke at have lygter og må derfor også kun benyttes på fortove.

Kilder: www.adfc.de

 

Vores partnere
Region Sønderjylland - Schleswig | Lyren 1 | DK-6330 Padborg | Tel. +45 74 67 05 01 | infocenter@region.dk | sikkerpost.region@region.dk
Telefontider/Tidsbestilling: Mandag-torsdag fra kl. 8.00-16.30 og fredag fra kl. 8.00-15.00 DatabeskyttelseKolofonStart
powered by webEdition CMS