OK

Websitet anvender cookies til at huske dine indstillinger og statistik. Ved at klikke videre på websitet accepterer du websitets brug af cookies.
Læs mere om websitets cookies her under databeskyttelse

Forvaltningsgruppe

Forvaltningsgruppen for Region Sønderjylland-Schleswig består af mindst en forvaltningsmedarbejder fra hver af partnerorganisationerne samt Regionskontorets ledelse. Det er primært forvaltningsgruppens opgave at forberede møderne i bestyrelsen samt følge op på beslutninger truffet i bestyrelsen. Forvaltningsgruppen er bindeleddet mellem Regionskontoret og partnerne.

Medlemmer 

  Rasmus Vaupell G Andersen
Haderslev Kommune
Gåskærgade 26-28
DK-6100 Haderslev

rava@haderslev.dk 

 

 

Philipp Micha
Stadt Flensburg
Am Pferdewasser 14
D-24931 Flensburg

Micha.Philipp@Stadt.Flensburg.de 

 

 

Silke Alsen-Lund
Kreis Schleswig-Flensburg
Flensburger Str. 7
D-24837 Schleswig

+49 46 21 87 675

silke.alsen-lund@schleswig-flensburg.de  

 

Uwe Jessen
Bund deutscher Nordschleswiger
Deutsches Generalsekretariat
Vestergade 30
DK-6200 Aabenraa

+45 74 62 38 33

jessen@bdn.dk

Martin Lorenzen
Sydslesvigsk Vælgerforening 
Schiffbrücke 42
D-24939 Flensburg

+49 461 14408 311

martin.lorenzen@ssw.de

 
 

Andreas Doll
Kreis Nordfriesland
Marktstr. 6
D-25813 Husum

+49 48 41 67  620

andreas.doll@nordfriesland.de 

 

 

Jes E. Schwartz-Hansen
Sønderborg Kommune
Rådhustorvet 10
DK-6400 Sønderborg

+45 27 90 38 19

jesw@sonderborg.dk 

Julia Henriette Schatte
Erhvervskonsulent
Aabenraa Kommune 
Skelbækvej 2
DK-6200 Aabenraa

+45 51 50 28 69

jhsch@aabenraa.dk 

 

Henning Ravnborg Kristensen
Tønder Kommune
Direktionsstab
Wegners Plads 2
DK-6270 Tønder

+45 74 92 81 06

herakr@toender.dk 

 

Sylvia Meggers
Ministerium für Justiz, Europa,
Verbraucherschutz und Gleichstellung
Lorentzendamm 35
D-24103 Kiel

+49 431 988 3885

Sylvia.Meggers@jumi.landsh.de  

 

Björn Snorri Gudmundsson Bøg
Region Syddanmark
Damhaven 12
DK-7100 Vejle

+45 29 20 17 52

bsgb@rsyd.dk 

 

 

Frerk Matthiessen
Repræsentant for grænsekommunerne
i Kreis Nordfriesland
Amt Südtondern
Marktstr.12
D-25899 Niebüll

+49 4661 601-410

frerk.matthiesen@amt-suedtondern.de 

 

 

 

Helge Höger
Repræsentant for grænsekommunerne 
i Kreis Schleswig-Flensburg
Gemeinde Handewitt
Hauptstr.9
D-24983 Handewitt

+49 4608 904028

hoeger@gemeinde-handewitt.de

   
Vores partnere
Region Sønderjylland - Schleswig | Lyren 1 | DK-6330 Padborg | Tel. +45 74 67 05 01 | region@region.dk | sikkerpost.region@region.dk
Telefontider/Tidsbestilling: Mandag-torsdag fra kl. 8.00-16.30 og fredag fra kl. 8.00-15.00 DatabeskyttelseKolofonStart
powered by webEdition CMS